Biznes plan – kiedy się przydaje

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej wiąże się z całym szeregiem nowych zadań oraz obowiązków. Proces jest dosyć długi, a przy tym od bezpośrednio zainteresowanej osoby wymaga sporej dawki umiejętności organizacyjnych i zmysłu do interesów. Ważną jego częścią, która wprawdzie nie jest dokumentem oficjalnie wymaganym do otworzenia firmy, lecz stanowi nieocenioną pomoc dla każdego poważnego przedsiębiorcy jest biznes plan.


Czy warto to robić?


Podobno najlepszych inwestorów poznaje się po tym, że jeszcze przed wydaniem pierwszej złotówki mają dokładnie przewidziany każdy kolejny etap projektu. I chociaż działalność gospodarcza to nie taki rodzaj aktywności zawodowej, w którym dałoby się z góry założyć wszystkie posunięcia, a niekiedy trzeba wręcz spontanicznie reagować na niespodziewane zwroty akcji na rynku, to jednak sporządzenie profesjonalnego biznes planu dostarcza cennej analizy finansowej, pozwalającej zorientować się w opłacalności podejmowanego przedsięwzięcia gospodarczego.


Praktyczne zastosowania


Najczęściej biznes plany powstają dzisiaj w celu komunikacji z bankami lub potencjalnymi inwestorami, którzy po zapoznaniu się z dokumentem podejmują decyzję o ewentualnym włączeniu własnych środków finansowych. Dodatkowo stanowią one solidny punkt wyjścia do tworzenia przyszłych analiz aktualnego stanu firmy. Powiedzieć można zatem, że dobry biznes plan sam w sobie jest opłacalną dla przedsiębiorstwa inwestycją.