Formy wtryskowe czyli jak powstają codzienne przedmioty?

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się jak są wykonywane rzeczy, które nas codziennie otaczają? Motoryzacja, przedmioty użytkowe, sztuka – to wszystko wiążę się z formami wtryskowwymi. Czym są te tajemniczo brzmiące formy wtryskowe?

Nihil novi

To nic innego jak formowanie tworzyw sztucznych w procesie, który polega na wtłaczaniu materiału w stopionej postaci do danej formy, która przechowuje zastygnięte tworzywo. Zestalanie się to etap, po którym następuje przeobrażenie się w kształtkę. Takie przetwarzanie tworzyw sztucznych, które przyjmują postać granulatu można nazwać po prostu wtryskiem.

formy wtryskowe

Wtrysk kontrolowany

Wtrysk, a więc formowanie wtryskowe nie musi stosować wyłącznie granulatu, ponieważ niekiedy używa się prepolimeru czy substancji, która powoduje polimeryzację już w trakcie formowania. Taki proces jednak nosi osobną nazwę – reaktywne formowanie wtryskowe. Narzędzia, których używa się do tej czynności nazywają się podobnie – wtryskarki. Jak sama nazwa wskazuje, ich zadanie to umieszczanie tworzywa w formach. Jego budowa składa się ze zbiornika, z którego dozowane jest do cylindra. W cylindrze materiał porusza się dzięki ślimakowi, który się tam obraca. Czasami wraz ze ślimakiem dozowany jest i barwnik. Ostatecznia materiał musi po silnym ogrzaniu ostygnąć. W wyniki zmainy temperatury tworzywa termoutwardzalne zestalają się, a więc końcowo zyskują kształt, który nadała im forma. Jak widać formy wtryskowe to proste przedmioty, jednak ich masowa produkcja wymaga logistyki.