Hermetyczne środowisko sądownicze – mało kto się tam przebije

Praca jako prokurator, sędzia, czy adwokat, to marzenie wielu osób, widać to choćby po liczbie chętnych na jedno miejsce kierunków związanych z prawem. Co roku są one na szczytach list popularności kierunków. Niestety większość z tych osób będzie musiało pożegnać się z marzeniami i spędzą resztę swojej pracy zawodowej w zwykłych biurach, z dala od np. Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Jak można dostać się do środowiska sądowego?


Środowisko adwokatów, sędzi i prokuratorów dba, aby w ich szeregi trafiały tylko odpowiednie osoby. Trzeba mieć ogromne szczęście, mieć wyjątkowo dobre wyniki w nauce lub po prostu mieć kogoś w rodzinie, najlepiej bliskiej, pracującego w sądzie.


Praca w sądownictwie pożądana


Praca jako sędzia, prokurator lub adwokat, to bardzo odpowiedzialna praca. Niezależnie czy miejscem pracy jest naczelny sąd administracyjny, sąd rejonowy, okręgowy, czy każdy inny. Wyrzuty sumienia związane z błędem skazania niewinnej osoby i wypuszczeniem niebezpiecznego przestępcy mogą zniszczyć każdego. Mimo to popularność prawa nie spada, głównie w związku z wysokimi zarobkami i wieloma przywilejami, głównie sędziów.