Komiks nobilitowany

Komiks przez lata kojarzony był z kulturą niską. „Książki dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, więc oglądają obrazki” – mówili ludzie, uznający komiksy za kiczowate i infantylne. Serie komiksowe, które cieszyły się popularnością wśród młodzieży, nie zyskały pedagogicznego uznania dorosłych.

Komiks na poważnie

Tymczasem jednak komiks zaczął być traktowany jako literatura. Dzisiaj częściej mówi się o powieściach graficznych, które czytają zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Co więcej, wiele komiksów (również tych erotycznych) adresowana jest wyłącznie do dorosłego odbiorcy. Kultowe postacie takie jak Superman zostają wciąż interpretowane przez kinematografię. Co jakiś czas bowiem można udać się do kina na nową wersję Supermana czy Batmana. Postacie z kartek komiksowych ożywają. Nie należy jednak powieści graficznych łączyć wyłącznie z rozrywkowością. Coraz więcej komiksów traktuje o poważnej tematyce takiej jak Holocaust czy rasowe prześladowania. Nowa forma stawia nowe pytania i wydaje się interesująca zwłaszcza dla młodych.

koszulka superman

Koszulka dla chłopaka

Komiks stał się kultowy. Marvelowscy bohaterzy są uwielbiani przez fanów na całym świecie. Można kupić plakaty z ich podobiznami, kubki. Gadżety takie jak koszulka z Supermanem czy strój Batmana można znaleźć w specjalnych sklepach lub zamówić przez internet. Figurka Superman na pewno ucieszy niejednego nerda, który uwielbia komiksy. To właśnie Superman uznawany jest bowiem za pierwszego, prawdziwego superbohatera o nadzwyczajnych mocach.