Koniec Hondy Civic Type-R

Honda planuje pod koniec 2010 roku zakończyć sprzedaż Civic Type R w większości europejskich państw. Decyzja taka została podjęta w związku z wprowadzeniem normy Euro 5, która dotyczy redukcji emisji spalin.

Producenci aut dostosowują się do europejskich trendów i w związku z tym proponują modele coraz mniej spalające i charakteryzujące się niską emisją spalin. Wiele rządów europejskich państw wprowadziło specjalne ulgi i ułatwienia dla takich aut. Są to między innymi dofinansowania, zwolnienia z podatków, czy nawet zezwolenia kierowcom eko-aut na wjazd w zamknięte części miast. Japoński koncern chciałby takich ułatwień również w kolejnych krajach.

Choć Honda rezygnuje z modelu Civic Type-R, to nie oznacza, że zaniedba klientów lubiących szybszą jazdę. Projektanci i inżynierowie koncernu pracują nas pojazdami, które będą oszczędne i nie trujące, a przy tym zachowają emocje takie jak w starszych modelach. Z takiego założenia wyszli projektanci Hondy CR-Z, niewielkiego coupe z możliwością prowadzenia auta w trzech trybach, jeden z nich pozwoli na sportową jazdę.