Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej na łódzkiej scenie

18 sierpnia w Filharmonii Łódzkiej wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej pod batutą włoskiego dyrygenta Gianandrea Noseda. 140-osobowa orkiestra ma w swym repertuarze między innnymi utwory Karłowicza i Czajkowskiego.
Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej (European Union Youth Orchestra – EUYO) finansowana jest z budżetu Unii Europejskiej i została utworzona w 1978 roku w Londynie

Orkiestra składa się z utalentowanych muzyków ze wszystkich krajów wspólnoty, w wieku od 14 do 27 lat. obecnie z Polski pochodzi troje artystów grających w zespole. Przesłuchania do orkiestry odbywają się co roku, przystępuje do nich około cztery tysiące muzyków o wysokim poziomie artystycznym. Z pośród tych osób wybiera się na maksymalnie trzy lata tych najlepszych.

W łódzkiej Filharmonii koncert odbędzie się pod batutą Gianandrea Noseda, znakomitego dyrygenta pochodzącego z północnych Włoch. Program tego kulturalnego wydarzenia zawiera utwory Siergieja Prokofiewa – suita „Cztery portrety” op. 49 z opery „Gracz”, Piotra Czajkowskiego – VI Symfonia h-moll op. 74 Patetyczna oraz „Bianca da Molena op. 6 Mieczysława Karłowicza.