Pełna kontrola podczas hamowania – ABS

System wspomagania hamowania ABS to jeden z ważniejszych wynalazków motoryzacyjnych poprawiających bezpieczeństwo. System ten, kosztem odrobinę dłuższej drogi hamowania, pozwala na kontrolę nad autem w sytuacjach zagrożenia. Jest on montowany obecnie w każdym aucie w standardzie.

Jak działa ABS

Choć ABS jest montowane w autach już od wielu lat, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z zasady jego działania. Jest on uruchamiany w momencie, kiedy kierowca wykona manewr awaryjnego hamowania. Auto bez ABS zablokuje koła, co uniemożliwi wykonania jakiegokolwiek manewru, samochód będzie po prostu zmierzał coraz wolniej w tym kierunku w którym poruszał się przed naciśnięciem hamulca. ABS natomiast nie pozwala na zablokowanie kół, dzięki czemu kierowca może korygować kierunek ruchu pojazdu i nawet uniknąć kolizji.

Usterki ABS

Problem z ABS nie objawia się zwykle w codziennej jeździe. Kierowca może zauważyć usterkę dopiero w momencie, kiedy wykonuje awaryjne hamowanie. Zwykle objawi się to przez zwykłe zablokowanie kół. Dlatego też lepiej sprawdzać raz na jakiś czas hamulce, upewniając się o braku aut z tyłu.