Sypialnia w stylu prowansalskim

Sypialnia to wnętrze, które ma sprzyjać wyciszeniu i wypoczynkowi. Dlatego idealnie nadaje się dla niej styl prowansalski, który charakteryzuje się stonowanymi i pastelowymi barwami. Takie wnętrza są bardzo przytulne i ciepłe. A jak urządzić sypialnię w stylu prowansalskim?

źródło: wnetrza-ze-smakiem.pl

źródło: wnetrza-ze-smakiem.pl

Dla tego stylu ważny jest odpowiedni dobór kolorystyki oraz materiałów. Cały wystrój ma nawiązywać do natury. Styl prowansalski wiąże się z Prowansją we Francji. A kojarzy się ona właśnie na lawendowymi polami, aromatycznymi roślinami, zielenią oraz jasnymi, kamiennymi domkami. W stylu prowansalskim dominują zatem naturalne, stonowane odcienie. Idealnie pasują do niego biel, odcień kremowy, szary, butelkowa zieleń, jasny brąz i odcień lawendowy.

źródło: wnetrza-ze-smakiem.pl

źródło: wnetrza-ze-smakiem.pl

Meble, które pojawią się w takiej sypialni powinny być wykonane z litego, bielonego drewna. Można też zdecydować się na meble z giętego metalu, który będzie pomalowany na biało lub kremowo. Warto wybierać meble, które są postarzane i wyglądają tak, jakby pochodziły z domu naszej babci. Jeżeli sypialnia jest większa, można w niej postawić wiklinowy fotel czy jakąś skrzynię.

źródło: wnetrza-ze-smakiem.pl

źródło: wnetrza-ze-smakiem.pl

Aby stworzyć przytulny klimat, koniecznie należy zadbać o odpowiednie dodatki. Nieodłącznym elementem aranżacji będzie zatem delikatna, wzorzysta narzuta na łóżko oraz liczne dekoracyjne poduchy. Wzorem, który powinien pojawić się w sypialni w stylu prowansalskim jest lawenda. Taki wzór może pojawić się na tapecie, zasłonach czy pościeli. Możemy też zasadzić lawendę w doniczkach. Wnętrza będą jeszcze cieplejsze, gdy pojawią się w nich obrazki, porcelanowe figurki czy kamienne świeczniki.