Szansa na przyszłość

Kobieta w okularachBezrobocie w ostatnim kwartale w Polsce znów wzrosło. Suche statystyki mówią o skoku do poziomu około 10%. Ta wartość sama w sobie nie wydaje się być wysoka, ale wystarczy przełożyć ją na obraz życia tysięcy Polaków, by stało się jasne, jak jest to katastrofalne. Kolejne rodziny wpadające w nędze, matki nie mające za co kupić jedzenia czy ubrać swoich dzieci to stan skrajny. Dla większości osób bezrobocie oznacza spadek poziomu życia i narastające trudności w spłacaniu bieżącego zadłużenia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Rząd już w poprzednich latach starał się wprowadzić działania mające na celu zbicie poziomu bezrobocia przez tworzenie nowych miejsc pracy i przyciąganie kolejnych inwestorów. Kryzys pokrzyżował te plany, powodując stagnację na rynku pracy. W szranki z kryzysem stanęła za to Unia Europejska. Programy wspierające indywidualną przedsiębiorczość dotują najlepsze pomysły na tworzenie nowych firm. Wsparcie może sięgać nawet 75%  kapitału początkowego. Jakie jednak drogi rozwoju mogą przynieść upragnione odbicie się od dna?

Mechanizm zmiany

Za topowy projekt w ostatnich latach zostały uznane inicjatywy związane z branżą usług. Różnego rodzaje hurtownie (np. artykułów wykończenia wnętrz w Warszawie czy centrum ogrodnicze w okolicach podłódzkiego Zgierza)  są interesem wymagającym dużego wkładu własnego, ale przynoszącym równie duże zyski. Taka droga aktywacji bezrobotnych wydaje się wiąż najlepszą metodą na walkę z bezrobociem.