Transfer danych – komunikacja XXI wieku

Telekomunikacja Polska i inni dostawcy internetu prześcigają się w coraz to większych prędkościach łącz. Choć jeszcze niedawno można było podczas zamawiania usługi ?brak możliwości technicznych?, obecnie bardzo szybko się to zmienia.

1 mb/s 6 mb/s 20 mb/s

Wcześniejsze ?braki możliwości technicznych? nie wynikały z monopolistycznej pozycji TP, a z ograniczonych możliwości przesyłu danych. TP zainwestowało jednak w rozwój infrastruktury i zwiększyło możliwości światłowodów. Światłowody to obecnie najszybsze nośniki danych zero jedynkowych, nauka nie zna nic szybszego niż światło. Problem jednak zawsze polegał na urządzeniach do wysyłania i odbioru światła. Światłowody od dawna były wykorzystywane w dostarczaniu usług telekomunikacyjnych, jedyne co się zmienia to fakt zwiększenia możliwości centrali telekomunikacyjnych.

Łączenie światłowodów

Światło jest wyjątkowo wrażliwe na zakrzywianie, dlatego łączenie wiązek światłowodowych było jednym z największych problemów i kosztów związanych z poszerzaniem zasięgu usług. Dzięki rozpowszechnieniu spawania światłowodów, spadły ceny tych usług, a także opracowano nowe metody, skuteczniejsze. Nowoczesne spawanie światłowodów przy użyciu łuku elektrycznego jest obecnie jedną z najlepszych metod na łączenie wiązek. Dzięki zastosowaniu tej metody, Telekomunikacja Polska poszerza swoją sieć światłowodową, a przy tym może pozwolić sobie na obniżanie rachunków i zwiększanie prędkości łącz.