Walentynki – magiczne święto zakochanych

Idą święta, a od nich już tylko dwa miesiące do święta, które jednocześnie jest uwielbiane i nienawidzone przez miliony ludzi na całym świecie. O czym mowa? Oczywiście o Walentynkach – święcie wszystkich zakochanych!

Św. Walenty

Tradycja tego święta narodziła się już w średniowieczu. Jego pierwowzorem były luperkalia, czyli rzymskie święto, które było organizowane na cześć Junony, patronki kobiet i małżeństwa. Tradycja obchodzenia ich w Polsce ugruntowała się dopiero w latach 90 XX wieku. Brytyjczycy mają inne wytłumaczenie na taką konkretną datę – otóż tego dnia, wg. Badań brytyjskiego ornitologa Waltera Scotta, ptaki łączą się w pary. Dlaczegożby nie przenieść tej tradycji do świata ludzi?

Obyczaje

Przyjęło się, iż tego dnia, obdarowuje się swoje sympatię niewielkimi prezentami. Jest to doskonały sposób na przekazanie komuś iż darzymy go uczuciem. Romantyczna kartka z wyznaniem, czy też czerwona róża – to pięknie symbole miłości. Na kilka dni przed 14 lutego, sklepy z upominkami są oblegane. Kubki z dedykacją, ramki na zdjęcia czy pluszowe misie – pomysłów jest wiele, ważne aby obdarowana osoba była zadowolona z prezentu!