Zagrożone nadmorskie rejony Polski

Globalne ocieplenie, pomimo kontrowersji, już teraz daje o sobie znać choćby na Indonezji, gdzie podwyższony poziom oceanów zmusza władze do przesiedlania swych obywateli. Do tej pory nasz kraj w niewielkim stopniu odczuwał skutki ocieplenia klimatu, jednak w ciągu najbliższych 20 lat ma się to zmienić.


Wybrzeże


W ciągu najbliższych 20 lat średnia temperatura na świecie ma podnieść się o 1°C, wydaje się niewiele, jednak w ciągu ostatnich 100 lat temperatura podniosła się jedynie o 0,7°C. Taki wzrost tępa podwyższania się średniej temperatury sprawi, że poziom Morza Bałtyckiego podwyższy się o ponad 20 cm. Teoretycznie nie jest to zbyt wiele, jednak w przypadku nadmorskich miejscowości, a w szczególności półwyspu Hel, oznacza to duże problemy. Już teraz polskie plaże nie należą do szerokich i w czasie silnych sztormów woda wpływa do miast, a będzie tylko gorzej.


Co czeka Gdańsk, Sopot, Gdynię i inne nadmorskie miejscowości?


Efekt cieplarniany rośnie geometrycznie, im wyższe stężenie dwutlenku węgla tym cieplej, im cieplej tym wyższe stężenie dwutlenku węgla. Dlatego niestety wszystkie te miasta będzie trzeba ratować. Nie będzie to jeszcze dotyczyło nas, ale nasze wnuki nie będą już znały takiego Gdańska jak my.