Żywotność LED – fakty i mity

ledWiele mówi się o długiej żywotności systemów oświetlenia LED, jednak na forach internetowych można znaleźć niejedną wypowiedź rozczarowanych użytkowników, którzy po zaopatrzeniu się w tego rodzaju lampę już po kilku tygodniach zostali zmuszeni do wymiany jej zasadniczych elementów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że potencjalna wydajność diody jest rzeczywiście bardzo wysoka, jednak parametry te mierzone są w optymalnych dla jej funkcjonowania warunkach, przy założeniu, że system wyposażony zostanie w równie dobrej jakości zasilacze.

Rola zasilacza

Nie sposób prawidłowo korzystać z systemów opartych na diodach elektroluminescencyjnych bez zastosowania do nich tego urządzenia. Odpowiada ono bowiem za niezwykle ważną kwestię, jaką jest stabilizacja prądu, bez której żarówka LED będzie nagrzewać się w coraz szybszym tempie, aż do spalenia połączonego nawet z wytworzeniem serii efektów specjalnych, takich jak dym czy głośny wybuch. Prawidłowość tę rozumieją doskonale osoby znające się na fizyce, co jednak maja zrobić dyletanci w tej materii?

Zintegrowane systemy LED

Wygodnym rozwiązaniem jest kupowanie urządzeń posiadających wewnętrzne zasilacze po prostu fabrycznie wmontowane w obudowę. Takie lampy LED wystarczy podłączyć do prądu, aby móc się cieszyć jasnym oraz mocnym światłem. Należy jednak liczyć się z ich zdecydowanie wyższą ceną oraz ostrożnie podchodzić do wszelkiego rodzaju pozornych okazji, które w praktyce mogą okazać się niekorzystnie wpływającą na nasze oczy tandetą.